Ako si pripraviť sušené pomaranče doma (6 spôsobov)

Ako si pripraviť sušené pomaranče doma (6 spôsobov)


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Používanie sušenej zeleniny a ovocia je známe už dlho. Sušené alebo na slnku sušené pomaranče sa používajú na zdobenie pečiva, na vytváranie koktailov. Citrusy v tejto forme si zachovávajú chuť a arómu, sladkosť a ľahkú prírodnú kyslosť. Sušené pomaranče prekonávajú čerstvé, čo sa týka ich prospešných vlastností. Sú nízkokalorické, takže patria do kategórie dietetických výrobkov. Sušený produkt obsahuje vitamíny skupiny B, C, E, ako aj vápnik, draslík, horčík a fosfor. Sušené citrusové plody doma vydržia dlhšie ako čerstvé. Snack v tejto podobe je zdravý a príjemný. Produkt je možné vziať do práce alebo na cesty.

Špecifickosť doma

Proces sušenia pomarančov sa veľmi nelíši od procesu pri iných druhoch ovocia. Pri výbere metódy musíte brať do úvahy:

 • koľko bol odobratý pôvodný výrobok;
 • zariadenia dostupné vo výzbroji hostesky;
 • dostupnosť voľného času.

Sušiť sa dá aj celé ovocie. Aby si udržali svoj tvar, je potrebné urobiť zárezy v kôre a citrusy zavesiť pre rovnomerné odparovanie vlhkosti.

Na väčšine územia na severe citrusy nerastú, preto sa na sušenie používajú zakúpené citrusy. Je potrebné vyberať iba zrelé plody a zelené vyradiť. Vonku sú pomaranče umyté a škvrnité papierovou utierkou. Ostrým nožom nakrájajte citrusové plody na krúžky spolu so šupkou. Šírka by nemala presiahnuť 5 milimetrov.

Spôsoby

Rovnomernosť sušenia závisí od hrúbky kruhov. Ak sú veľmi tenké, stanú sa úplne priehľadnými a vysušia sa. Optimálnych 5 milimetrov vám umožní dosiahnuť požadovanú hustotu a chuť. Existuje niekoľko možností sušenia:

 • v rúre;
 • v mikrovlnnej rúre;
 • v elektrickej sušičke;
 • na panvici;
 • na batériu;
 • prirodzene pod holým nebom.

Každá metóda má svoje plusy aj mínusy, ako aj doby sušenia. Výber možnosti závisí od dostupnosti požadovaného vybavenia.

Ako sušiť v rúre

Položte vopred pripravené plátky pomaranča na plech. Plech prikryjeme papierom na pečenie, aby sa ovocie nepripálilo. Pri sušení ovocie vydáva veľa vlhkosti, takže dvierka rúry sú ponechané mierne pootvorené.

Krúžky by sa nemali začať smažiť, preto je počas celého procesu potrebné sledovať teplotný režim. Na začiatku sušenia nastavte rúru na 50 stupňov. V tomto procese môžete zvýšiť teplotu na 70 ° C, ale potom ju znova znížiť. kruhy ovocia sa niekoľkokrát prevrátia, potom sa rovnomerne odstráni vlhkosť a nič sa nepripáli.

V mikrovlnke

Fritéza alebo mikrovlnná rúra má svoju vlastnú metódu sušenia, hovorí sa jej extrémne. Čas závisí od výkonu domácich spotrebičov. Ak nepočítate expozíciu a teplotu, dostanete hromadu popola, a nie voňavé sušené ovocie. Oranžové kolieska položte na plochý sklenený podnos. Čas a teplota sú nastavené, môžete začať od 10 sekúnd.

Uistite sa, že robíte prestávky a otvorte dvere, aby ste odstránili prebytočnú vlhkosť. Z podnosu, na ktorom je umiestnená oranžová, musíte počas každého zastavenia vypustiť zhromaždenú šťavu. Proces sušenia sa uskutočňuje v niekoľkých etapách. Kliny je možné prevrátiť pre rovnomerné zvetranie.

Ako to urobiť správne v elektrickej sušičke

Optimálny spôsob prípravy suchých plátkov pomaranča v elektrickej sušičke VOLTERA 1000 Lux. Citrusy nakrájajte na malé plátky. Aby rovnomerne vyschli, musia mať rovnakú veľkosť. Príliš tenké kruhy sa stávajú veľmi tenkými a stávajú sa nevhodnými na jedenie, iba na ozdobu.

Silné plátky dlho schnú a nestrácajú úplne vlhkosť, čo môže viesť k rozpadu.

Umiestnite nakrájaný pomaranč na papierové utierky, aby ste odstránili prebytočnú vlhkosť. Pergamen sa najskôr položí na listy a potom na uvarené plátky. Teplotný režim jednotky sa vyberá podľa pokynov, ktoré sú k nej priložené. Ak dôjde k vysušeniu na dvoch listoch naraz, musia sa pravidelne pravidelne meniť.

Existujú 2 spôsoby sušenia v sušičke:

 • rýchlo - vyžaduje hodinu a pol a 150 stupňov, 15 minút z každej strany a hodinu pri 70;
 • dlhá bude trvať celú noc pri 70 stupňoch.

Sušené kliny na panvici

Ak nie sú k dispozícii žiadne špeciálne nástroje, potom je na rýchle sušenie vhodná panvica. Je potrebné nastaviť nízku teplotu ohrevu, aby sa plátky nespálili. Pravidelne sa obracajú a nahromadená šťava sa odstráni. Čas závisí od hrúbky plátkov, teploty a požadovaného stupňa sucha. Nenechávajte panvicu bez dozoru, výrobok sa rýchlo začne pripaľovať.

Oranžové čipy batérie

Spôsob sušenia na batérii je blízky prirodzenému procesu. Pôsobenie teploty urýchľuje zvetrávanie. Pomaranče sa tiež nakrájajú na plátky 3-5 milimetrov. Existujú dva spôsoby sušenia v batérii.

 1. Na batériu sa položí papier na pečenie a zhora sa umiestnia pripravené hrnčeky. Prvý deň pri prevrátení musíte plátky mierne stlačiť, aby ste zabránili ich zvlneniu. Keď sa vlhkosť odparí, kôra bude veľmi krehká. Ovládanie procesu sušenia je jednoduché. Keď je pomaranč hotový, vyberie sa a uskladní.
 2. Aby boli kruhy dokonale rovnomerné, musíte to vyskúšať. Je potrebné urobiť otvory z vlnitej lepenky, položiť na ňu oranžové plátky a pripevniť štruktúru pozdĺž okrajov pomocou štipca. Takýto domáci podnos je umiestnený vo vnútri batérie po dobu 3-4 dní. Po uplynutí stanovenej doby je potrebné plátky vybrať a odoslať na uskladnenie.

Sušené citrusové plody vonku

Prirodzený spôsob sušenia ovocia je vonku. Proces rezania zostáva rovnaký: na kruhy 3-5 milimetrov. Polotovar je navlečený na nite alebo na drevených špízoch vo vzájomnej vzdialenosti. Je potrebné umiestniť girlandy takým spôsobom, aby bol neustále k dispozícii vzduch. Výsledkom sú zvlnené oranžové kruhy, pretože ich nemožno pri tejto metóde sušenia zarovnať. Je potrebné plátky opatrne vybrať, aby sa nezlomili, sú veľmi krehké.

Aby ste dosiahli mrazivý efekt, posypte pomaranč želatínou. Cukor spôsobuje silné oddelenie šťavy a nie je na tento účel vhodný. Je rozdiel medzi prírodne sušenými a v rúre sušenými plátkami. Prvé sú svetlejšie a druhé tmavšie, pretože vydávajú viac vlhkosti. Hladké plátky sa získajú po vysušení v lepenke, girlanda nedáva taký efekt. Sušené pomaranče nasýtia horúci čaj arómou, ktorá je ideálna na prípravu vareného vína. Používajú sa aj na zdobenie vianočných stromčekov a darčekov. Celé sušené pomaranče sú ako hračky. Sú navlečené na vláknach a zavesené na strome.

Ako variť sušené mandarínky, banány a citróny, prečítajte si články na profermu.com.


Vysoko kvalitný sušený tomel sa získava zo správne vybranej odrody a podlieha technológii prípravy. Je potrebné zvoliť husté plody, ktoré nemajú poškodenie a hnilobu. Stonka rajčiaka musí byť dostatočne suchá a tesne priliehajúca k základu plodu. Farba tomelu by mala byť jasná, oranžovo-červená. Prezreté a príliš šťavnaté plody nie sú vhodné na zber.

Na sušenie sú najvhodnejšie tieto odrody:

 • Kinglet
 • Sharon
 • Ukrajinský
 • Čokoládové dievča
 • Býčie srdce.


Existujú nejaké výhody sušených paradajok?

Najzdravší produkt je čerstvý, takže nič nemôže nahradiť paradajku, ktorá sa práve natrhala zo záhrady. To neznamená opustiť iné variácie a kulinárske skúsenosti s touto zeleninou, pretože proces sušenia (sušenia) vám na rozdiel od varu alebo dusenia umožňuje zachovať maximum užitočných vlastností. To naznačuje, že sušené paradajky sú bohaté na vlákninu, di- a monosacharidy, a preto zlepšujú činnosť tráviaceho systému.

Poznámka... Obsah kalórií v sušených paradajkách je pomerne nízky - iba 258 kcal na 100 gramov produktu, z toho v pomere BJU 14,1 g bielkovín, 3,0 g tuku a 43,5 g sacharidov. Preto ľudia, ktorí sledujú výživu a telo, ich môžu bezpečne pridať do svojej stravy.

Sušené paradajky obsahujú veľa draslíka, jeho pravidelné používanie je preventívne v súvislosti so zrakovými problémami, znižuje riziko vzniku krvných zrazenín v cievach. Pomáhajú tiež odstraňovať prebytočnú vlhkosť z tela, zabraňujú výskytu opuchov.

Sušené paradajky majú priaznivý vplyv na nervový systém a podľa niektorých štúdií pôsobia ako prírodné antidepresíva, pretože obsahujú veľa serotonínu. Plus ku všetkému vyššie uvedenému - zlepšenie potencie u mužov, ktorí do svojej stravy pravidelne zahŕňajú sušené paradajky.

Užitočné vlastnosti tohto produktu sú skutočne rozsiahle, ale nezabudnite, že produkt prináša skutočné výhody iba pri jeho miernom používaní, preto vám odporúčame, aby ste sa ich zdržali zneužívania, aj keď sú to veľmi chutné sušené paradajky!


Ako sušiť hlivu doma

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť sušené huby. Pri výbere by ste mali brať do úvahy dostupnosť vhodných kuchynských potrieb. Korpusy sušeného ovocia chutia rovnako bez ohľadu na spôsob prípravy. Čas použiteľnosti obrobku však závisí od toho, ako správne je zvolený spôsob tepelného spracovania. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť najlepšie recepty na hlivu ustricovú.

V rúre

Toto je najpohodlnejší a najdostupnejší spôsob, pretože každý má sporák s rúrou. Hlivy ustricové sa pripravujú veľmi rýchlo, potom sa dajú okamžite premiestniť na trvalé miesto na uskladnenie.

 • hlivy ustricovej
 • Papier na pečenie
 • pergamenový papier
 • drevené pletacie ihlice
 • 2-3 lyžice rastlinného oleja.

Sušenie zachováva užitočné látky, vitamíny a mikroelementy v hlivách ustricových

 1. Na plech na pečenie dajte list pergamenového papiera (alebo namažte rastlinným olejom).
 2. Predtým očistené ovocné telieska navlečte na drevené pletacie ihlice a ponechajte medzi každým 3 - 5 mm odstup.
 3. Naplnené pletacie ihlice vložíme do rúry.
 4. Sušte prvých 50 hodín pri teplote 50 stupňov, potom zvýšte na 70 ° C.
 5. Varíme ďalšie 2 hodiny, znížime na 55 stupňov, sušíme 2 hodiny.

Počas tohto procesu by ste mali pravidelne otvárať rúru a prevracať ihlice na pletenie, a tiež skontrolovať, ktoré vzorky sú už suché. Je potrebné ich vybrať z rúry a zvyšok by ste mali nechať vysušiť.

Môžete si pripraviť sušené huby bez ihiel:

Plodnice sa ukladajú na plech s pergamenovými vrchnákmi na vrchu a varia sa v otvorenej rúre.

V elektrickej sušičke

Vynikajúcim riešením na výrobu sušených hlivy ustricovej bude domáca elektrická sušička. S jeho pomocou môžete pripraviť zeleninu, ovocie, bobule a huby. Použitie takého zariadenia môže výrazne znížiť čas strávený varením a uľahčiť postup.

 1. Pripravené ovocné telieska dajte na sitovú sušičku.
 2. Vložte do prístroja.
 3. Sušíme pri 50 stupňoch 2 hodiny.
 4. Zvýšte teplotu na 75 stupňov a udržujte, kým plodnice nevyschnú.

Presušené huby sa začnú drobiť a nedostatočne vysušené huby

Niektoré elektrické sušičky sú vybavené špeciálnym režimom na zber húb. S jeho pomocou môžete vyrobiť sušené hlivy oveľa rýchlejšie ako na klasickom prístroji.

Na živo

Ovocné telieska sa dajú zberať bez akýchkoľvek technických zariadení, iba za použitia čerstvého vzduchu a slnečného žiarenia. Táto metóda je vhodnejšia pre letné obdobie. Hlivu je potrebné najskôr očistiť a umyť, až potom nechať odtekať vodu.

Na prípravu budete potrebovať:

 • plech alebo plech na pečenie
 • ihla na šitie
 • silná niť (môže byť nahradená drôtom alebo vlasec).

Ak chcete sušiť ustricovité huby na vzduchu, musíte si zvoliť správne miesto. Mal by byť dobre vetraný a na priamom slnku. Niektorí ľudia to radšej robia na balkóne, ale táto možnosť sa neodporúča, pretože tam zvyčajne stagnuje vzduch. Najlepšie je robiť sušené hlivy ustricovú na priestranstve, ktoré je vonku a dobre vetrané vetrom.

 1. Na nite navlečieme hlivu.
 2. Zaveste na dobre vetrané a slnečné miesto.
 3. Ovocné telieska nechajte sušiť 3 - 4 hodiny.
 4. Premiestnite ich a zaveste na teplé a suché miesto (ideálne nad elektrický sporák).

Vysušte na vzduchu iba v suchom, horúcom a slnečnom počasí

Pri použití tohto receptu na sušené huby sa hliva ustricová pripravuje asi deň. Ak počas tohto obdobia nemali čas na sušenie, držia sa dlhšie.


Fázy sušenia pomarančov v elektrickej sušičke „Veterok“

 • 1) Príprava pomarančov - dobre umyte a nakrájajte na plátky hrúbky 3 mm. Najprv musíte odstrániť zhnité oblasti (kôra sa dá sušiť samostatne).

  2) Naplnenie sušičiek s plátkami pomaranča - je vhodné naplniť sušičky v 1 vrstve plátkami pomaranča. Plnenie paliet z 2 alebo viacerých vrstiev oranžovými klinmi môže mať za následok predĺženie času sušenia.

 • 3) Skontrolujte, či sú plátky pomaranča suché - stačí rozbiť plátok pomaranča na 2 polovice a pozrieť sa dovnútra. Ak sa po stlačení plátku pomaranča neuvoľní žiadna tekutina, ovocie sa správne vysuší.

Nie každý človek aspoň raz v živote ochutnal sušené pomaranče. Nie sú však v žiadnom prípade nižšie ako známejšie sušené ovocie. A v niektorých svojich vlastnostiach ich dokonca prekonávajú.


Recepty na konzerváciu na dlhodobé skladovanie na zimu

Milí čitatelia, pomaranč si môžete na zimu odložiť tým, že si z neho pripravíte rôzne konzervanty a polotovary. Popíšem najobľúbenejšie a moje obľúbené recepty.

Sledujte video, ako vyrobiť kandizovanú pomarančovú kôru.

Pre deti pripravujem citrusové doplnkové jedlá ako v čistej forme, tak s prídavkom jablka, tekvice, banánu. Poviem vám, ako pripravujem vitamínové jedlo na dlhodobé skladovanie.

 • Oranžová - 500 g.
 • Jablko alebo banán -1 ks.
 • Práškový cukor - 100 g.

 • Olúpte, odstráňte film a semená.
 • Krútim mixérom v zemiakovej kaši.
 • Zmiešam to s práškovým cukrom.
 • Pridám roztlačený banán alebo jablko (môžete to okamžite skrútiť s pomarančom.
 • Zahrievam ho na miernom ohni na teplotu 90 stupňov.
 • Hneď ako sa objavia bubliny, ktoré som varoval pred začiatkom varu, dal som ich do malých nádob.
 • Sterilizujem 15 minút. každú nádobu v kastróle s vriacou vodou.
 • Nemôžete zahrievať, ale sterilizovať surové po dobu 25 minút, takže v pyré sa uloží viac vitamínov.
 • Skrútim ho, viečkami otočím hore dnom.
 • Skladujte na tmavom mieste pri izbovej teplote až šesť mesiacov.

Kalorický obsah na 100 g pyré je 40 Kcal.

Džem s citrónom

Robím pomarančový džem s rebarborou alebo citrónom. Podelím sa o tajomstvo výroby zlatého dezertu s citrónom. Pre pikantnú chuť varte s kôrou.

 • Pomaranče - 1 kg.
 • Cukor - 1,5 kg.
 • Citrón - 1 ks.

 1. Plody zaparím vriacou vodou a opláchnem ich pod kohútikom.
 2. Nakrájam ho na 4 časti, vyberiem kosti.
 3. Krútim to kuchynským robotom v zemiakovej kaši.
 4. Nalejem to do smaltovanej panvice.
 5. Privediem do varu za stáleho miešania.
 6. Varíme do mäkka asi 30 minút.
 7. Ochlaďte a rozdrvte cez kovové sito.
 8. Zmiešam to s cukrom.
 9. Stíšim oheň a varím, kým sa nerozpustí kryštálový cukor.
 10. Keď sa cukor rozpustí, nalejem ho do sterilných nádob a zrolujem.
 11. Otočte ju hore dnom, aby vychladla.
 12. Skladujte na tmavom mieste pri teplote 0-25 až 12 mesiacov alebo viac.

Kalorický obsah na 100 g produktu 151,5 Kcal.

Sledujte video o tom, ako pripraviť džem.

Džem s kôrou

Voňavú ovocnú pochúťku pre svoju domácnosť varím s chuťou - ide o jednoduchý recept, ktorý nevyžaduje veľké úsilie.

 • 1 kg pomaranča
 • 1,5 kg cukru
 • 2 lyžice. l. drvená kôra
 • 0,5 šálky vody.

 1. Vosk som zmyla tuhým štetcom a osušila som ich na uteráku.
 2. Odstránila šupku a rozdelila na plátky.
 3. Vyčistené od filmu a.
 4. Vytiahla kosti, nakrájala plátky na 3-4 kúsky.
 5. Ja som urobila cukrový sirup s vodou.
 6. Plátky som vložila do horúceho sirupu, povarila som ich 15 minút.
 7. Vypla oheň, ochladila lekvár.
 8. Tento postup sa opakoval trikrát.
 9. Kôru som vyliala 4 krát.
 10. Varí sa 20 minút a naleje sa do čistých nádob.
 11. Naskrutkoval som viečka a ochladil ich hore dnom.
 12. Skladujte na tmavom mieste pri izbovej teplote až 1,5 roka.
 13. Podávame s palacinkami a palacinkami.


Aplikácie na varenie

Sušené kliny sú ideálne pre milovníkov prírodného občerstvenia. Oranžové lupienky sú veľmi zdravé. Nahradia akýkoľvek cukrík. Táto pochúťka sa páči najmä deťom.

Kompót je možné pripraviť zo sušených pomarančov. Tento nápoj je vynikajúcim prostriedkom na potlačenie smädu. Mnoho ľudí si do čaju dáva sušené kolieska.

Z tohto produktu sa pripravujú alkoholové tinktúry, ktoré sa pridávajú do vareného vína. Používa sa ako dekorácia mnohých dezertov a pečiva.

Varené víno Krásna dekorácia na koláč so sušenými pomarančmi


Poďme sa pozrieť na najzaujímavejšie nápady na využitie týchto južných plodov.

 • Vyrobte si vianočný veniec. Môžete si pre ňu urobiť základ sami alebo kúpiť v obchode. V každom prípade vám tento proces prinesie radosť a váš domov - pohodlie a príjemnú arómu. Môžu sa použiť akékoľvek koreniny, sušené bobule a ovocie, šišky, stuhy atď.

 • Ozdobte vianočný stromček. Ak máte radi vidiecky štýl v interiéri, potom môžete stromček ozdobiť všetkým, čo vám príde pod ruku. Akýkoľvek sušený citrus bude v tomto dekore pôsobiť veľmi organicky. A pridaním škoricovej tyčinky k dekorácii získate nielen zaujímavú hračku, ale aj prírodný dochucovací prostriedok.


Pozri si video: Příprava cappuccina je velmi jednoduchá - 5 výtečných receptů s kávou! Perfektní


Komentáre:

 1. Siddael

  It is unclear

 2. Dijas

  Again, how options?

 3. Jasmin

  Potvrdzujem. Všetci hore povedali pravdu.

 4. Kazidal

  nemáš pravdu. Ponúkam sa na diskusiu. Napíšte mi do PM.Napíšte správu