Metódy prerezávania v záhradníctve

Metódy prerezávania v záhradníctve


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prejsť na navigáciu Preskočiť na obsah. Existuje päť stratégií prerezávania v poraste, ktoré sú zamerané na rôzne fázy života sadu. Toto prerezávanie sa vykonáva ručne. Lištovanie je odstraňovanie konárov a končatín, ktoré visia až k zemi.

Obsah:
 • Prerezávanie ako strategický postup na zvýšenie výnosu ovocia
 • Nepodporovaný prehliadač
 • Citrusové prerezávanie
 • Špeciálne záhradnícke postupy v kvetinových plodinách
 • Prerezávanie tieňových stromov v krajine
 • PRINCÍPY VÝCVIKU A REZU TRADIČNÝCH JABLOK OTVORENÝCH V CENTRE V JAPONSKU
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: बागवानी में प्रशिक्षण और प्र प्रप्रूनिूनिूनिूनिूनिूनित्षण और प्रप्रूनिूनिूनिूनित

Prerezávanie ako strategický postup na zvýšenie výnosu ovocia

Espaliered jablone na Mt. Pôvodne to definovalo mriežku alebo rám, na ktorý bol strom vyškolený, ale tento význam sa už nepoužíva. Táto záhradnícka technika trénuje drevité stromy alebo kríky prerezávaním a viazaním, aby sa vytvorili dvojrozmerné rastliny, často v špecifických vzoroch. Pretože takto orezaná rastlina zaberá oveľa menej miesta, je ideálna do malých záhrad a do úzkych priestorov, kde sa nezmestia rozložité stromy alebo kríky. Keď je stena vysadená vedľa steny orientovanej na juh, mierne teplejšia mikroklíma vyžaruje teplo a poskytuje úkryt, môže umožniť výsadbu niektorých rastlín alebo kultivarov v chladnejších oblastiach, než by normálne dokázali prežiť, alebo plodiť, pretože sezóna je trochu príliš krátky.

Dnes sa espaliery používajú predovšetkým ako dekoratívne akcenty v krajine. Fungujú ako živé sochy – ale menej zapojené ako topiary – a sú obzvlášť účinné proti prázdnym stenám. Espalier sa líši od topiary v tom, že prerezávanie vytvára štruktúru alebo kostru stromu, zatiaľ čo topiary tvorí len tvar alebo siluetu.

V zime je geometrický tvar holých konárov obzvlášť nápadný a dekoratívny. Môžu byť použité na zakrytie menej atraktívnych stien alebo plotov alebo na zakrytie pohľadov na úžitkové plochy. Voľne stojace formy vytvárajú elegantné ploty alebo jedinečné vertikálne akcenty. Espalier je oveľa populárnejší v Európe ako v USA. Ako plot v kuchynskej záhrade na Mt. Táto starodávna prax môže siahať až do raných egyptských hrobiek z doby približne pred naším letopočtom, kde boli nájdené maľby espalierovaných figovníkov, hoci mnohé veria, že túto techniku ​​vytvorili Rimania.

V stredoveku sa v Európe bežne používal na pestovanie ovocia v murovaných kláštorných záhradách alebo na hradných nádvoriach bez toho, aby zaplnili otvorený priestor. Klasické európske štýly možno vysledovať späť do 16. a 17. storočia, kde boli vyvinuté v takých okrajových klimatických podmienkach, ako je severné Francúzsko a južné Anglicko, kvôli praktickejšej produkcii ovocia.

Mladá hruška vycvičená v štýle palmetto verrier, botanická záhrada Missouri. Niektoré rastliny sa lepšie prispôsobia technikám espalier ako iné. Najlepší kandidáti majú dlhé, pružné konáre a okrasné kvety alebo plody. Ovocné stromy sú najčastejším predmetom. Intenzívny rez smeruje energiu preč z bujného vertikálneho rastu do kratších, bočných plodonosných výbežkov, čo vedie k vyšším výnosom ako na bežných stromoch.

Pretože sú menej náchylné na lámanie konárov, môžu mať espalierované stromy neuveriteľnú životnosť – niektoré espalierované jablone stále prinášajú ovocie aj po rokoch!

Niektoré ďalšie výhody espalierovania ovocných stromov zahŕňajú možnosť pestovať niekoľko rôznych kultivarov v priestore jedného normálneho stromu pre väčšiu rozmanitosť druhov ovocia a požiadavky na krížové opelenie; stromy rodia skôr a dlhšie s hlbšou farbou plodov; menej problémov so škodcami, pretože sa zlepší cirkulácia vzduchu a ľahšie sa aplikujú všetky potrebné ošetrenia; a zber je oveľa jednoduchší.

Špalierované stromy môžu veľmi zostarnúť. Ovocné stromy, ktoré prinášajú ovocie na dlhovekých ostrohoch, sa najľahšie špalierujú. Jablone a hrušky sú tradičným espalierovým predmetom, pretože ich ostrohy žijú roky a produkujú ovocie, hoci niektoré kultivary sú lepšie ako iné a majú pružný, ľahko vycvičiteľný nový rast, ale medzi ďalšie ovocné stromy, ktoré sa niekedy špalierujú, patrí figovník Ficus carica, broskyne, čerešne a granátové jablká.

Slivky, nektárinky a marhule vyžadujú opatrnejší rez. Trpasličí kultivary sa trénujú ľahšie ako stromy štandardnej veľkosti. Na špalír sa dá použiť takmer každá drevina s dlhými pružnými konármi. Dokonca sa dali použiť aj popínavé ruže. V espalier sa používa šesť tradičných vzorov s mnohými variáciami týchto základných vzorov.

Normally only a single design is used within a landscape. The traditional cordon L , fan C , and informal R styles of espalier. The different patterns are created by pruning to remove unwanted branches and training forcing others into the desired position.

The highly symmetrical, formal designs require much more effort than the informal types. Some plants or cultivars are more suited to certain patterns than others because of their natural growth form, so will require less effort to train and maintain if well-matched. The more complex patterns take longer to develop. Espaliered tree at Palais Het Loo, Netherlands. Espaliers are trained on a strong supportive form of wood or galvanized wire.

Almost any flat surface can be utilized: a wood or chain link fence, brick walls, the side of a garage, home or other building as long as a support structure can be attached to it. Free-standing trellises or even just wire stretched between posts can be used can be used independent of a flat surface. Supports are placed in specific locations depending on the pattern and the plants are pruned and tied to the supports as they grow. Espalier requires dedication to pruning to develop a beautiful and productive tree.

The basic framework of simple designs may be established in three or four years, while intricate designs will take longer. To develop your own espalier, choose a young tree without much branching, as this will require much less effort to manipulate.

Growth is redirected by pruning to buds that face the direction you want the plant to grow. Branches are moved into place and tied onto the supports in spring and early summer, while branches are still young, soft and easy to manipulate. This often has to be done gradually over a period of time each spring. The ties — of soft string, strips of rags, rubber grafting bands, plant ties, or raffia — should be checked periodically every few months and loosened if restricting growth or damaging the branch.

The ties are removed once the final form has been achieved. Once the desired overall shape is achieved, it is maintained by simple, minor pruning once a month to remove all stray branches and twigs that are growing perpendicular to the flat plane or out of the pattern.

Specific directions for pruning the different patterns can be found in various books. Maintenance for espalier plants is the same as for normal plants of their type, except for the more intensive, regular pruning and shaping which never ends. Ask Your Gardening Question. We teach, learn, lead and serve, connecting people with the University of Wisconsin, and engaging with them in transforming lives and communities.

Connect with your County Extension Office ». Find an Extension employee in our staff directory ». Facebook Twitter. Feedback, questions or accessibility issues: info extension. Skip to content Search for:. Cordon — the most traditional form in which branches are trained to grow horizontally out of one central trunk.

Cordon espaliering can be used to form living fences or to increase yield in small orchards. Palmetto Verrier — branches are shaped into a U as the horizontal branches are turned up at the ends. This creates nice definition between trees planted against a wall. This is best for spaces requiring vertical coverage or in square spaces.

Candelabra — several vertical branches arise at regular intervals from a low horizontal branch coming off the central trunk, forming a candelabra shape. Informal — more naturally shaped, but still in a single plane.

This requires only simple pruning. Belgian Fence — three or more V-shaped espaliers are woven together into a fence for a lattice effect. The two trees on the ends are modified Vs for finished ends. To rake or not to rake?

Plant Bulbs Now for Spring Color. Explore Extension ». County Offices. Staff Directory. Sociálne médiá. Get the latest news and updates on Extension's work around the state Facebook Twitter. Search all sites.


Nepodporovaný prehliadač

Voľný vstup do členov RHS vo vybraných časoch ». Všeobecné vyšetrovania Mon - Pi 9:00 - 17:00. Prispieť. Get involved with the RHS ». Take action Why take action?

"Heading back" is a type of pruning cut that refers to cutting back the plant in a horticultural context than it does in everyday life.

Citrus pruning

Feedback Resources Friends of U. Fruit Production Vegetables Flowers. Composting What is Composting? What can I Compost? What are Ecocenters? Ecocenters Accept Ecocenters Refuse

Special Horticultural Practices in Flower Crops

The main trunk is allowed to develop without interruption. The first branch is allowed to grow at 45 to 50 cm height from ground level and other branches are allowed to grow on main stem at a distance of 15 to 20 cm. The main trunk is beheaded, when the plant attains a height of 40 to 50 cm.This system leads to a spreading structure, through with somewhat weaker crotches facilitating thinning, spraying, picking, removal of diseased portions.

Focusing on apple and pear trees, specific advice is also given for pruning stone fruits trees eg cherries , cobnuts, walnuts and mulberries. There are sections on the differences between spur bearing, tip bearing and partial tip bearing trees and on the different pruning methods for each type of tree.

Pruning shade trees in landscapes

Coppicing and pollarding are two types of pruning for trees and shrubs. For hundreds of years, these traditional British methods were used for wood production. Coppicing was ideal for getting wiry stems perfect for baskets, fencing and hurdles; pollarding was a great way to obtain firewood to withstand the harsh winter season. Both of these woodland techniques are still used today, often for ornamental reasons on trees and shrubs whose new growth is brightly colored , such as shrubby dogwoods shown: Cornus sericea and willows. Although the outcome is similar, these processes are different, mainly due to the location on the plant where the pruning begins.

PRINCIPLES OF TRAINING AND PRUNING TRADITIONAL OPEN-CENTER APPLE TREES IN JAPAN

Printable PDF The reasons to prune trees and shrubs include: to keep the plant healthy, to remove any dead and dying branches or twigs, the restoration of overgrown plants, to maintain a natural shape, and to increase light and airflow through the plant. Begin by removing any dead and dying branches or twigs and any branches that cross or rub together. Always consider the natural shape of the plant. Some terminolgy on an espalied tree. Arm- Short branches of the trunk from which shoots or canes develop, generally from wood that is two or more years old.

tree training and pruning, affects the quantity of sunlight intercepted by trees, as tree Convenience in carrying out the cultural practices.

Vegetable Farming. Livestock Farming. Pruning is the removal of plant parts like branches, buds, or roots for plant growth. It is referred to as the selective cutting away of a portion of a tree or shrub for horticultural production improvement.

Edward F. Gilman, Gary W. Journal of Environmental Horticulture 1 September ; 26 3 : — Topping both cultivars delayed peak flowering date compared to non-pruned trees.

Skip to content.

Pinching, otherwise known as tipping, is a pruning method generally used on young plants to encourage branching. Too, these terms can be used when referring to the removal of plant buds to discourage branching. Confusing, right? Once explained, these techniques are easy to understand and valuable to use. When a plant begins to grow from seed, it usually breaks through the soil as a single stem upon which leaves begin to form.

Pruning should be a routine part of landscape maintenance practices. Proper plant selection and knowledge of plant varieties and their size at maturity will help eliminate the need for major pruning. If a tree needs to be pruned several times each year to control its size, it may be the wrong species for a particular location. Plants are pruned for a number of reasons, so determine why you are pruning a plant before making that first cut.


Pozri si video: SEKTY - PODRAZ OD VEDOMIA


Komentáre:

 1. Weber

  Ďakujem !!! I love this site !!!!

 2. Yaron

  Prepáčte, pomyslel som si a myšlienka mi odišla

 3. Taylon

  very comfortably! adviseNapíšte správu